Julestjerne, czyli świąteczna gwiazda w duńskim wydaniu + zdjęcia i film z tutorialem

23:37 ohrainyday 2 Comments

Gwiazda. Nic dziwnego, że to ona od zawsze króluje na naszych choinkach i domowych świątecznych ozdobach. To właśnie ona, jest jedynym symbolem bezpośrednio nawiązującym do narodzin Jezusa. Ma przypominać Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła pasterzy i trzech króli do nowo narodzonego. 

"ujrzeli na wschodzie, wskazywała im drogę, a doszedłszy do miejsca, gdzie było dziecię, zatrzymała się" 
(Ew. wg św. Mateusza).

Od listopada świąteczne ozdoby zalewają sklepy, czekoladowe mikołaje, mrugające lampki  i plastikowe bombki znajdziemy już wszędzie. I choć łatwo kupić, warto pobawić się trochę w domu i zrobić sobie swoje własne, domowej roboty ozdoby choinkowe. W tym roku, nasza choinka będzie przystrojona tylko w takie ozdoby. A jej główną dekoracją będą popularne w Danii JULESTJERNE, czyli dosłownie - bożonarodzeniowe gwiazdy. Są zrobione z 4 pasków papieru, złożonych w taki sposób, że tworzą trójwymiarową gwiazdę, identyczną z jednej jak i drugiej strony. System składania nie jest wcale taki trudny, na jaki wygląda. Sama przejrzałam kilka filmów na YouTube, skandynawskich blogów, na których krok po kroku wyjaśniają jak składać papier. Poszło sprawnie, bo temat wcale nie jest taki ciężki. Gwiazdki są urocze i jak najbardziej mogą nam zastąpić tradycyjne bombki. 


Do ich wykonania potrzebujemy duży arkusz papieru, najlepiej format A3. Moje paski miały długość 45 cm a szerokie były na 1,5 cm. Po złożeniu wychodzi nam gwiazdka o średnicy ok 7 centymetrów, czyli maluszek. Jeśli chcemy, żeby była większa, odpowiednio wydłużamy i poszerzamy paski. Chodzi o to, żeby same paski nie były za krótkie. Nie jesteśmy wtedy w stanie ich przepychać, a co za tym idzie w ogóle złożyć gwiazdy. Ważny jest też rodzaj papieru z którego będziemy ją wykonywać. Grubszy karton lub bristol się nie sprawdzi, najłatwiej przepycha się lekko woskowany, coś w stylu pergaminu do pieczenia. W papierniczym można też spytać o specjalne paski do składania papierowych gwiazd, ja własnie takie miałam. Każde zgięcie, warto porządnie zaprasować a najlepiej wygładzić paznokciem. Im bardziej zaprasowane zagięcia, tym ładniejsza gwiazdka.

Wycięte paski składamy na pół. Wolne brzegi ścinamy po skosie, wtedy łatwiej będzie nam przepychać między sobą paski. 


Wszystkie cztery układamy w kwadrat tak jak na zdjęciu poniżej. 1 górny pasek skosem do góry, później zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 
1 wkładamy prostopadle w drugi, na drugi zakładamy trzeci ścięciem do dołu. A czwarty nakładamy prostopadle na trzeci ścięciem w lewo, tym samym wkładając końcówkę w środek pierwszego. W tym momencie zaczynamy kształtować ramiona gwiazdy.


Teraz obracamy o 90 stopni w lewo i powtarzamy powyższe cztery punkty jeszcze 3 razy, aż uzyskamy obrazek jak poniżej.


Teraz obracamy na drugą stronę (pleckami do góry) ma wyglądać jak poniżej


Teraz rozpoczynając od górnego paska, składamy dokładnie w taki sam sposób jak przed chwilą pozostałe cztery tak, aby tworzyły, powiedzmy literę M z każdego rogu.


W kolejnym kroku, "rozplatamy" paski. Zaczynamy od lewego dolnego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak jak poniżej.


i otrzymujemy


następnie kształtujemy wypukłość gwiazdki (ta środkowa część)


obracamy o 90 stopni w lewo i powtarzamy to samo, z kolejnym paskiem i kolejnym i kolejnym.


aż powstanie gotowa, jedna strona gwiazdki - o taka:


gwiazdkę obracamy pleckami do góry


i tak jak na pierwszej stronie, "rozplatamy" paski. Zaczynamy od lewego dolnego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak jak poniżej.


i otrzymujemy


następnie kształtujemy wypukłość gwiazdki


teraz już tylko zostaje przyciąć wystające paskii nasza gwiazdka gotowa!


jak klikniecie w zdjęcie powyżej, wylądujecie na YouTube gdzie można zobaczyć to samo, ale w wersji video.
Nie zostaje mi nic innego, jak namówić Was do wspólnego gwiazdorzenia ;)

2 komentarze: