Co koniecznie zobaczyć w Maladze? Cytadelę! La alcazaba de Málaga

20:52 ohrainyday 0 Comments

Pochodząca z czasów mauretańskich Alcazaba (z arabskiego al-qasbah, قصبة czyli "cytadela") jest najlepiej zachowanym budynkiem tego typu w Hiszpanii. Do drugiej połowy XV wieku była w rękach Maurów, od roku 1487 po oblężeniu Malagi panowali w niej Królowie Katoliccy.  


Z każdym kolejnym wiekiem, cytadela się rozbudowywała. Odnalezione plany historyczne przedstawiają twierdze o wiele większa niż oglądamy ją dzisiaj. Teraźniejsze 1.5 hektara, nie jest nawet połową zabudowań twierdzy z czasów jej świetności.  Od 1933 roku po dzień dzisiejszy, trwają prace renowacyjne. 

W latach 50-tych ubiegłego stulecia (czyli stosunkowo późno), odkryto pozostałości Rzymskiego Teatru z I wieku p.n.e. Teatr został odrestaurowany i przygotowany do zwiedzania dla turystów. 
Usytuowany jest u podnóża cytadeli i oglądać można z ulicy (centrum miasta, na pewno każdy tu w końcu trafi, choćby przez przypadek). Stąd widać to ciekawe połączenie charakterystycznej rzymskiej zabudowy (teatr) i hiszpańsko - mauretańskich fortyfikacji (wznosząca się nad nim cytadela). Twierdza posiada podwójne mury obronne - to zewnętrzna i wewnętrzna cytadela z wieloma wieżami. Przechodzimy przez bramy z bogato zdobionymi łukami i kolumnami. Pełno tu pięknych wewnętrznych dziedzińców, ogrodów i patio, które ozdabiają bogato kwitnące i o tej porze roku pełne owoców drzewka cytrusowe. Wzniosłe palmy i ogromna ilość tryskających fontann i strumyczków  przeciskających się miedzy brukowanymi alejkami cytadeli. Wszystko robi niesamowite wrażenie. Widoki rozpościerające się z Alcazaby, to kolejne panoramiczne pocztówki miasta (tak jak to było w przypadku Gibralfaro). Choć jesteśmy nieco niżej, zobaczymy z jednej strony port morski, miejski park z bujną roślinnością i dostojne budynki ratusza miejskiego, a z drugiej stare miasto i mieszkalną część Malagi. Godziny otwarcia i ceny wstępu
Alcazaba otwarta jest cały tydzień i cały rok z wyjątkiem 1 stycznia, 28 lutego i 25 grudnia.
W sezonie letnim od kwietnia do października otwarta od 9 - 20
Poza sezonem od 9 - 18
Bilety w cenie 2,20€ dla dorosłego 0,60€ dla dzieci i studentów
Bilet łączony do Alcazaby i sąsiadującego z nią Zamku Gibralfaro kosztują 3,50€ 
W niedziele po godzinie 14 Alcazabę i 
Gibralfaro można zwiedzać za free.

Dla zmotoryzowanych - parking blisko Alcazaby
Niedaleko cytadeli, teatru rzymskiego i Plaza de la Merced, znajduje się parking podziemny. My właśnie tam zostawiamy auto. Do parkingu wjeżdżamy tuż przed wjazdem do tunelu, który nota bene biegnie pod twierdzą. Nieco ponad 500 miejsc parkingowych, więc jest szansa, że w sezonie... przyjdzie nam trochę poczekać, aż szlaban wpuszczający na parking się w końcu podniesie ;) 
Adres: Plaza De La Alcazaba 30 komentarze: