13 grudnia • Saint Lucia Day 💫 pieczemy Lussekatter

10:01 ohrainyday 0 Comments

13 grudnia, to dzień wspomnienia św. Łucji. W Szwecji, obchodzony wyjątkowo radośnie. Chociaż oglądając filmy z procesji jest w tym coś wzruszającego. Tego dnia odbywają się pochody dziewcząt ubranych w długie białe szaty. Prowadzi je najważniejsza osoba w orszaku - Łucja - a na głowie ma wieniec z palącymi się świecami. Wszystkie dziewczynki śpiewają okazjonalną pieśń „Sankta Lucia, ljusklara hagring..." (Święta Łucja przychodzi i rozświetla ciemność zimowej nocy). 

Sama procesja, to zakończenie całego dnia, który szwedzkie rodziny rozpoczynają uroczyście już ... w łóżku. Dzieci  razem z mamą, przygotowują popularne w tym dniu lussekatter, czyli szafranowe bułeczki i podają je tacie, razem z kawą właśnie do łóżka, śpiewając przy tym „Sankta Lucia, ljusklara hagring..." Później zasiadają razem do wspólnego śniadania. To 13 grudnia, był kiedyś dniem, rozpoczynającym post przed Bożym Narodzeniem. 
pinterest.com

Tutaj KLIK krótki filmik z dnia św. Łucji w Szwecji. 

Historia św. Łucji - męczennicy - jest nieco przerażająca. A jeszcze bardziej pomysł, na nazwanie wspomnianych wcześniej lussekatter "oczkami św. Łucji". Łucja, złożywszy śluby czystości nie godziła się na zaaranżowane małżeństwo. Młodzieniec dotknięty odmową, wydał Łucję na rychłą śmierć donosząc władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Ukarana Łucja miała trafić do domu publicznego, gdzie by się oszpecić wydłubała sobie oczy. Została ścięta mieczem w wieku 23 lat. Św. Łucja, którą przedstawiają obrazy jest odziana w czerwone szaty. W jednej ręce trzyma liść palmy - symbol męczeństwa, a w drugiej tacę, na której leży para oczu. 

Wspomniane "oczka św. Łucji" to drożdżowe bułeczki. Swój kolor, zawdzięczają dodatkowi szafranu. Kształt - zwinięte ślimaczki ciasta i wetknięte w sam środek rodzynki lub żurawina. Faktycznie, mogą przypominać oczy, chociaż często nasuwa się jeszcze skojarzenie z inną częścią ciała ;) Również niefortunne - przy całej tej historii. W sieci, znaleźć można ściągę jak zwijać ciasto. Kształty bułeczek, to nie tylko same oczka. Nasz przepis na lussekatter pochodzi ze strony mojewypieki.com. Jedyna rzecz, któą zmieniłam, to mniejsza ilość szafranu, na rzecz cynamonu i wanilii. Blanka zawsze chętnie asystuje przy pieczeniu, zwłaszcza, kiedy może dostać kawałek ciasta do zabawy. Tym razem, połowa była jej i razem ze ściągą (obrazek poniżej) ulepiła to, co jej sie najbardziej podobało. Ja jestem zachwycona! 
grafika pochodzi ze strony http://101ideer.se


Twórczość Blanki ♥

0 komentarze: