Najdluzsza nazwa swiata tratatata ♪♫ Llanfair... cos tam cos tam

22:28 ohrainyday 1 Comments

Planując naszą wycieczkę do Walii, nie sposób było przegapić tego miejsca. Jest położone całkiem niedaleko portu w Holyhead, na wyspie Anglesey. Drążąc temat, podążając link za linkiem było coraz śmieszniej. Chodzi oczywiście o najdłuższą na świecie nazwę miejscowości i trzecią w kategorii najdłuższą nazwę geograficzną na świecie. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że zapisana jest po walijsku i obcokrajowiec zaplącze się zanim zacznie ją rozczytywać. Ale co tu się dziwić, to właśnie na języku walijskim Tolkien oparł język elfów we Władcy PierścieniHobbicie i Silmarillionie. Czyli możecie się domyślić jak elfowo to brzmi? Stacja kolejowa w miasteczku, miała być atrakcją na trasie Londyn - Holyhead i oczywiście taką jest. Przy zakupie biletu, można zostać poproszonym o wymówienie nazwy miejscowości, inaczej nici z przejażdżki ;) oczywiście wszystko dla hecy.  
a teraz nazwa:

• Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch •

Blanka zanim poszła do szkoły, na karteczkach wypisywała całe ciągi literek i później pytała "co ja napisałam mamusiu?" No, to właśnie tak to wygląda.
Te 58 literek w tłumaczeniu na nasze, znaczy: "Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia". Pięknie i romantycznie :) Żeby nie było tak strasznie ciężko, jest skrót, może i mniej ciekawy ale napewno znacznie łatwiej się go wymawia -  Llanfairpwll.
A jak się słucha najdłuższą nazwę świata ... tratatata? Pan pogodynek zrobił to bardzo zręcznie ► tu

Sama stacyjka - jak to stacyjka, za to z bardzo ładnym, chociaż trochę zaniedbanym, zdobionym przejściem nad torami. Stąd rozciąga się przepiękny widok na Snowdonia Mountains. Oczywiście Blanka pytała czy będziemy teraz jechać pociągiem - no niestety nie ;) W Jej króciutkim życiu, auta, autobusy, metro, prom i samoloty już były. Więc w naszych kolejnych wycieczkowych planach obowiązkowo musimy uwzględnić pociąg!


A teraz dowcip, znany i popularny w Walii:

- Halo! Tu Informacja Kolejowa. W czym mogę służyć?
- Dzień dobry. Chciałbym zasięgnąć informacji na temat pociągu relacji Londyn Euston - Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch...
- Przepraszam, czy mógłby Pan przeliterować?
- Proszę uprzejmie: E - U - S - T - O - N
1 komentarz:

  1. Miejsce niezwykłe, Tolkien wiedział co robi. Blanka na schodach i na peronie TOP MODEL :) fotograf też :)

    OdpowiedzUsuń