Kopenhaga, Roundtower

13:03 ohrainyday 0 Comments

Okrągła wieża to jeden z najbardziej znanych zabytków Danii. Została wybudowana z polecenia króla Christiana IV i od 1642 roku z jej szczytu możemy podziwiać panoramę miasta. Stanowiła zespół św. Trójcy, w której skład wchodziły Kościół, Biblioteka Uniwersytecka i Obserwatorium mieszczące się w wieży. Wieża góruje nad dachami Kopenhagi i wciąż pełni funkcje Obserwatorium. To najstarsze, czynne Obserwatorium w Europie a znajdująca się w nim luneta, pochodzi z 1929 roku. Droga na wcale nie tak wysoką wieżę, bo mająca zaledwie 35 metrów wysokości, prowadzi kręty, długi chodnik. I wydaje się nie kończyć ;) 209 metrów na szczyt, to 7 i pół raza wokół rdzenia wieży. Zdarzało się i tak, że na wieżę, wjeżdżano a nie wchodzono. Na przykład konno - Car Rosji Piotr I, a jego żona Katarzyna I - karocą. Obecnie, organizowane są tutaj coroczne wyścigi rowerowe (no jakżeby inaczej w Kopenhadze? ;) a krętą drogę na platformę widokową, pokonuje się swoją własną dwójką.


W połowie wysokości wieży, znajduje się wspomniana wcześniej Biblioteka Uniwersytecka, w której przesiadywał niegdyś sam Hans Christian Andersen. Obecnie, jej funkcja się zmieniła i mieści się w niej sala wystawowa i sklep z pamiątkami.  
Ponad Biblioteką, usytuowana jest Dzwonnica z widocznym sufitem skonstruowanym w roku 1729 z belek sosnowych, która mieści kolekcję eksponatów, związanych z historią wieży. 

Kolejna ciekawostka - rdzeń wieży jest pusty. W nim, na 25 metrze znajduje się szklana płyta, na którą śmiałkowie mogą stanąć i wtedy, spoglądając w dół, na pewno nie jednemu zakręci się w głowie.

Pogoda nas nie rozpieszczała, co widać na zdjęciach. Słońca było jak na lekarstwo, na niebie była szarobura chmura, która skutecznie niszczyła widoki. A przy dobrej przejrzystości powietrza, widać  z góry słynny most nad cieśniną Sund, łączący Kopenhagę z Malmö. Wtedy stoimy tam, gdzie Blanka trzymająca w raczkach lornetkę widokową. Szkoda, zwłaszcza, że most, swój duński początek zaczyna pod ziemią i estakadę widać dopiero spory kawałek od wyspy. 

0 komentarze: